Blogger Ol, Sende Kazan 2 yorum


Bu yazımızda herşeyin ne kadar kolay olduğundan bahsedeceğiz. Herşeyin azim ve sabır olduğunu göreceksiniz. Sürekli ya da kafasına göre seyahat etmek ve bir ofiste tıkılıp kalmamak. İşin bu düşünce boyutu çok güzel ve çok çekici ama konu “iyi de para işi ne olacak?” kısmına ulaşınca yine hemen herkeste bir tıkanma oluyor. Çok da abes bir konum değil, pek doğal ki gezi etmek için de para gerekiyor. Fakat azca, ama çok ferdin tercihlerine göre değişen bir vaziyet ancak temel ihtiyaçların karşılanacağı kadar bir para mutlaka gerekiyor. Blog yazarak para kazanmak da aslına bakarsak birazcık çalışınca olmayacak bir şey değil.

  • Ne Kadar Kazanmak Gerekiyor?

Benim durumumda bu rakam 600$. Çok açık ve net size sayı veriyorum çünkü hepimizin bu rakamları duymaya ihtiyacı var çünkü hiç bilmediğiniz bir hayatın giderlerini tahmin etmek çok zor. Fiyatı dolar üzerinden veriyorum çünkü bugün minimum ihtiyacımız 2000TL desem ekonomimiz malum bir sene sonra o paraya 15 günü zor çıkarabilirsiniz. Minimumından beni takip edenler iyi mi bir hayat yaşadığımı az çok görüyorlar ve bunu kaç parayla başardığımı merak ediyorlar. Sitede sıkça sorulan sorular kısmında da bahsettiğim üzere benim durağan gelirim ev kirası sadece eğer hayatımda birazcık daha konfor ve refah istersem yahut çok seyahat ettim yoruldum birazcık da kendimi şımartayım şeklinde işlere girmeye kalkarsam bu sabit gelir mutlaka yeterli kalmıyor.

  • Bloggerler Para Kazanılabiliyor mu?

Şu sıralar en çok gelen bir öteki sual da “Peki blog yazarak para kazanmak mümkün mü?” oluyor. Evet kazanabiliyorum. Tam 3 senedir yazıyorum ve muhtemelen bu üç senenin ilk senesinde hemen hemen hiçbir şey kazanmadım ama sonrasında yavaş yavaş sitenin bilinirliği arttı ve siz okuyucular yardımıyla de maddi olarak ben de yaşamımda ilk kez elle tutulur bir şeyler kazanmaya başladım.

Çok yüksek rakamlar düşünmeyin, henüz o denli yüksek trafiğim yok, umarım ileride sayenizde olacaktır. Burada sizinle olan karşılıklı dostluk sayesinde bunu başardığımızı düşünüyorum. Ben elimden geldiğince sizlere yaşadığım bilgileri aktardım ve siz de beni bu konuda desteklediniz, hepinize tek tek teşekkür ederim.

  • Nasıl para kazanılıyor?

Google

Her insanın diline pelesenk olmuş bir yöntem, Google ads. Şahsen beni daha siteyi yeni kurduğum dönemde sebebini hala bilmediğim bir durumdan dolayı şutladılar ve oradan aslabir şey kazanmıyorum. Gerçi çok çok yüksek trafiği olan bir siteniz yoksa gene pek bir şey kazanılmıyor. Reklamların gösterim ve tıklanma oranlarına nazaran para ödüyor ancak ülkemizde çok düşük miktarlar veriliyor maalesef.

Artiway

Bunun için ne blog sahibi olmanıza ne de başka bir şeye ihtiyacınız var. Aslına bakarsak Artiway hali hazırda internetten alışveriş yaparken nakit para biriktirmemizi sağlayan bir sistem. Diğerlerinden farkı “puan” değil direk “nakit para” biriktiriyor olmamız. Burada yazmamın sebebi ise seyahatlerde sıkça kullandığım booking.Com gibi sitelere de burası üzerinden girip nakit iadesi alıyorum. Bunu da blogumun tanıtımı için kullanıyorum. Siz istediğiniz şey için kullanabilirsiniz doğal olarak ki :). Aşağıdaki linkten üye olun ve alışveriş yapacağınız siteyi seçip normal alışverişinize devam edin. Girdiğiniz siteye özel olan bonus, puan vs hiç birinde bir eksilme olmaz, onları da kazanmaya devam edersiniz.
Mesela şu aralar Aliexpress sitesinden yapılacak alışverişlerde %10 nakit iadesi var. Benim şeklinde elektronik alışverişini sık meydana getiren var ise çok işine yarıyor haliyle. Yalnız elektronik değil daha birçok siteden alışveriş yapılıyor ve hakikaten nakit geri dönüşler (özellikle çevrenizdekiler için de alışverişi siz yapmış olursanız) ciddi rakamlar birikebiliyor. Kredi kartlarının inanılmaz düşük bonus puanlarıyla veya sitelerin yalnız kendi sitelerinde kullandırttıkları puanlarla kıyaslamayın. Onlara gore hem çok daha yüksek aynı zamanda istediğiniz banka hesabına nakit olarak yatıyor. Şahsen kullanıyorum ve mutlaka tavsiye ediyorum.

  • Backlink satışı

Blog yazarak para kazanmak isteyenler için en eleştiri nokta burası. Backlink satışı sitenin en önemli gelir kaynaklarından biri. Doğrusu anlatmak gerekirse firmaların kendi ürünlerinin Google sıralamalarında üstlerde gözükmesi için sizden belirledikleri bir anahtar kelime ile bağlantı alma durumu. Bu bağlamda siteniz ne kadar özgün içerikte olursa, ne kadar kendi yazdığınız yazılar olursa o kadar kaliteli oluyor. Mesela benim sitemde başka bir siteden kopyalanmış tek bir yazı bile bulamazsınız, her birini tek tek kendim yazdım ve hepsi özgün kendi düşüncelerimden oluşuyor. Bu nedenle de sitenin değeri her gün yükseliyor ve kaliteli sitelerden link alımının ücreti de daha da artıyor.

  • Tanıtım yazıları

Tanıtım yazısı + içinde backlink şeklinde paket satışı yapılabiliyor. Ben şahsen otel tanıtımı yapmıyorum çünkü çok çirkin duruyor. İnsanlara sırt çantasıyla ucuza gezmenin yollarını anlatırken bir öteki yazımda geceliği sadece 300 € ‘ya bilmiyorum ne resort da kalın diyemem. Ama isteyen diyebilir tabii ki, tamamen tercih ve içerik meselesi.

  • Banner Reklam Satışı

Banner dediğimiz çok eskilerden beri kullanılan bir yöntem. örneğin bu sitenin ana sayfasına girerseniz hemen sağ tarafta Qatar airways’in ve Bilet Bayisi firmalarının banner reklamlarını göreceksiniz. Bu reklamlar aylık veya senelik ücret şeklinde satılabiliyor ya da o banner üzerinden tıklanarak yapılan alışveriş sonrası komisyon alınabiliyor. Eğer gidip kalmak istediğiniz oteli oradan ayarlarsanız bana da küçük bir destek olmuş olacaksınız. Gönül isterdi ki komisyonlar çok yüksek olsun ancak bunlar benim için akmasa da damlıyor denilen getiriler oluyor.

  • Facebook Reklamları

Tabii ki web siteniz var ve haliyle bir facebook sayfası da açıyorsunuz. Facebook sayfası üzerinden de firmaların reklam ve promosyonlarını yapabilirsiniz ancak burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan nokta sayfanızı takip eden kişilerin gerçekten işine yarayacak bilgiler ve kampanyalar sunmanız. Az önce yukarıda Artiway örneğinde olduğu gibi.

  • Ücret Ödemeden Seyehat

Bu tam olarak para kazanmak değil tabi ki ancak benim için para harcamamak da bir nevi kazanç çünkü en azından buralardan gelen ufak tefek gelirleri sabitlemiş oluyorum. Bunun için biraz uğraşmak gerekiyor ve sitenizin gerçekten insanlar tarafından okunuyor, seviliyor ve dikkate alınıyor olması gerek. Bu şekilde kimi zaman kalacağınız otel, otel firmaları bir tek orada kalmış olduğunuzun takipçiler ile paylaşılması karşılığı size ücretsiz konaklama verebiliyor. Yada uçak firmaları (duyun beni!) sizlere sponsor olup gideceğiniz biletlerini ücretsiz verebiliyor. Şu sıralar benim de maksimum ihtiyacım olan bu, nitekim herkesin olduğu şeklinde benim de en büyük giderlerim her daim tayyare biletleri.
Sonuç olarak eğer blog yazmak benim yapabileceğim bir şey, ofiste tıkılıp kalmak istemiyorum, ben de mekandan bağımsız her yerde yaşamak ve bulunmuş olduğum yerden para kazanmak istiyorum diyorsanız o vakit yukarıda yazdıklarımı dikkate almanızı öneriyorum. Siz de ister Tayland’ın kıyılarında kumsalda, ister Avrupa’da bir cafenin bahçesinde, isterseniz de burada kendi evinizde yanınızda çayınız kahveniz kedinizle oturduğunuz yerden çalışabilirsiniz. Bu yukarıda yazanlar yalnız benim şahsen denediğim, uyguladığım yöntemler. İnternet devasa bir kaynak, hepimiz için bir yol kesinlikle vardır. Benim yolumdan gelmek isteyenler sorularını aşağıdaki yorum kısmına bırakabilirler, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.


Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 yorum “Blogger Ol, Sende Kazan